Miért olyan hangosak a fesztiválok és a mozifilmek?
Miért nem halkabb a fesztiválokon és a szórakozóhelyeken a zene? Akkor nem kellene füldugó. Sajnos a hangerőszabályzó letekerésénél több van a háttérben.
A halláskárosodás megelőzése a zenei világban
Az elmúlt évtizedben egyre nagyobb figyelmet fordítanak a halláskárosodás megelőzésére a szórakozás, bulizás közben. Nem meglepő, hiszen nagyon magas a halláskárosodás kockázata, ezért ajánlott füldugó használata. Nagyon nehéz, különösen fesztiválon, ahol hallásvédő nélkül néhány perc is elég a hallás károsodásához.
Miért nem veszik lejjebb a hangerőt?
Sikítozó emberek
A válasz egyszerű: akkor (szinte) már nem is hallanánk a zenét. Sokan ezen meglepődnek, mivel a zenét a koncert helyszínétől kilométerekre is hallani lehet. De nem csak a zene okoz zajt. Természetesen a nagy közönség is hatalmas hangerőt generál. Az emberek csevegnek, mozognak, koccintanak, énekelnek, közben fúj a szél is esetleg és ezek együtt nagy zajt keltenek. Ha belegondolunk, hogy a beszélgetés 60 dB, képzeljük csak el, hogy koncert helyszínén mennyi ember beszélget egyszerre. A zenének még ezen felül kell kerekednie.
Speciális hangszórók
Nagyobb színpadoknál szeretnék jól hallani a zenét hátul is. A hang ezért elől sokkal erősebb, kifejezetten hangos. Ez megelőzhető, ha a közönség köré sok kisebb hangszórót helyeznek, így jobb lesz a hang eloszlása. A szervezők számára azonban ez anyagilag kivitelezhetetlen és a gyakorlatban nem is valósítható meg.
Koncerttermek
A fenti pontokban van különbség a fesztiválok és a koncerttermek, szórakozóhelyek között. A szabadtéri fesztiválokon a hang eloszlik, koncerttermekben és szórakozóhelyeken általában jó a hangszigetelés, ami jobb akusztikát tesz lehetővé. Ez a szabadtéri színpadokon kevésbé kivitelezhető. Beltérben így könnyebben szabályozható halkabb szintre a hangerő.
Endorfinok
És itt van az a szubjektív érv, hogy az emberek érezni akarják a basszust a testükben. Bizonyos stílusoknál a hangerő az élmény része, pl. techno, metal, hardstyle. Ezek a stílusok nem úgy ütnek, ha a hangerő lágyabb. Emellett tudományosan bizonyított, hogy a szervezetünk a hangos zene hallgatása közben endorfinokat termel. Az endorfinok olyan anyagok, melyeket agyunk termel és fájdalomcsillapító hatásuk van. Részben a boldogságérzés kialakulásáért felelősek.
Megoldást kínálhat a silent disco, vagy csendes diszkó, ahol mindenki fejhallgatót visel. Ennek is megvan a maga veszélye, mivel könnyen túl hangosra állítható a hangerő. Egyszóval még nincs olyan egyértelmű megoldás, amivel mindenki elégedett lehet és ahol garantált, hogy biztonságosan élvezhetjük a zenét. Addig is a PartyPlug vagy PartyPlug Pro füldugó viselése a legjobb megoldás.
Mi a helyzet a mozival?
A moziba járás jó program egy este kellemes eltöltéséhez. A hatalmas képernyő és a hang intenzív élménnyé teszi a filmezést. Az élmény meglehetősen intenzív. A látvány és a hang kombinációja a meghatározó, de manapság gyakran felmerül a kérdés, miért olyan hangos.
Ha megkérdezel másokat, biztosan többen mondják majd, milyen nagy hangerőt tapasztaltak moziban. Egyesek számára már-már annyira hangos, hogy a film vége előtt elhagyják a mozitermet vagy eleve nem szívesen járnak moziba. Az animációs filmek vagy romantikus vígjátékok hangereje általában megfelelő, de egy akciófilmnél egész más a helyzet. Gondoljunk egy James Bond filmre, Éhezők viadalára vagy Mad Maxre. A filmek magas hangereje nemcsak kellemetlen, hanem halláskárosodást is okozhat. Az Eredet vetítése közben volt, aki halláskárosodást szenvedett. A film közben 118 dB csúcsokat mértek, mely megfelel egy közelben szálló vadászrepülő hangjának. Még olyan filmnél is, mint a Jégvarázs, melyet sok kisgyerek látott, a hangszint elérte a 98 dB-t. A moziban eltöltött idő öröm lehet a szemedben, de káros a fülednek.
Vannak szabályok a mozik hangszintjére?
Lehet, hogy meglep, de a legtöbb országban nincs érvényben szabályozás a mozik maximális decibelszámára vonatkozóan. Joan Allen, a Dolby Laboratories, a legtöbb film hangzásáért felelős cég alelnöke kifejtette, hogy a probléma egy része a filmkészítőknél kezdődik. A Dolby azt javasolja, hogy a hangszint úgynevezett "fader level 7"-re állítsák be. A mozik azonban tudják, hogy a közönség ezt gyakran túl hangosnak találja, ezért a hangerőt 5/6-ra állítják. Válaszul a filmesek felerősítik a filmek hangerejét. Ez azt eredményezi, hogy a végeredmény még mindig nagyon hangos.
Ennek ellenére nincs okunk elkerülni a mozikat. Ha egy hangosnak ígérkező, akcióban bővelkedő filmet szeretnél megnézni, tedd meg a megfelelő óvintézkedéseket és vigyél magaddal füldugót. Ez lehetővé teszi a film (és a hang) élvezetét anélkül, hogy utána fülcsengést tapasztaljunk. Ha gyakran jársz gyermekeiddel moziba, feltétlenül biztosíts nekik is hallásvédőket.
Kíváncsiak lennénk, te viselsz-e füldugót a moziban.