Hallásvédelem fesztiválokon és koncerteken
Bármely átlagos fesztiválon 5 perc alatt maradandó halláskárosodást szenvedhetünk. Előfordult már, hogy egy koncert után zúgott vagy csengett a füled? Ez már a halláskárosodás jele. Amikor ezt észreveszed, késő, a kár visszafordíthatatlan. Tehát ha törődsz a hallásoddal és a zenehallgatással, viselj füldugót.
A fentiek ellenére a legtöbb ember nem használ hallásvédőt. Milyen kockázatokkal jár a hangos zenehallgatás? Hogyan előzheted meg a halláskárosodást fesztivál- vagy koncertlátogatóként anélkül, hogy kompromisszumot kellene kötnöd a zenei élmény terén? Kezdjük az elején.
Hogy működik a halláskárosodás?
Mélyen a fülünkben található a csiga formájú cochlea. Ezen belül apró idegsejtek helyezkednek el, melyekhez több ezer apró szőrszerű csilló kapcsolódik. Ahogy idősödünk, ezek a csillók elhasználódnak. Emiatt van, hogy sokan idős korukra nem hallanak jól. Ez az életkorral összefüggő halláskárosodás. A túl hangos zaj is károsíthatja ezeket a csillókat. Rendkívül hangos zaj hatására ez azonnal megtörténhet. A károsodást a fül túlterhelése is okozhatja, amikor túl sokáig vagy túl gyakran vagyunk kitéve 80 dB feletti zajoknak. A csillók nem képesek regenerálódni és a mai napig nem találtunk rá orvosi megoldást a gyógyulásukra.
Milyen nagy a zaj a fesztiválokon?
Kültéri színpadokon többnyire 90-100 dB a hangerő. Fesztiválsátorban vagy koncertteremben 95-110 dB (akár ennél is több) lehet. Mennyire károsak ezek a decibelek? Halláskárosodást szenvedhetünk, ha 8 órán keresztül vagy annál hosszabb ideig tesszük ki magunkat 80 decibelnél zajosabb környezetnek. Minden 3 decibeles emelkedés felére csökkenti az adott körülmények között eltölthető időt. Ennek az az oka, hogy a 3 dB emelkedésnél a hang kétszer olyan hangossá válik. Vagyis 83 dB mellett már csak 4 órát tölthetünk el halláskárosodás veszélye nélkül. 86 dB-nél pedig már csak 2 órát. Ha figyelembe vesszük a fesztiválok átlagos zajszintjét, mindössze 5 perc is elég halláskárosodás elszenvedéséhez.
Milyen következményekkel jár a halláskárosodás?
A sérült szőrszerű sejtek már nem továbbítanak információt az agynak, ami rontja a hallást. De az is előfordulhat, hogy helytelen információkat közvetítenek, például zümmögést vagy csengést (tinnitus), túlérzékennyé válunk bizonyos hangokra (hiperakuzis), torzult hangokat hallunk, vagy eltérően hallunk a két fülünkkel. Egy fesztivál vagy koncert után átmeneti fülcsengés jelentkezhet, mely a csillók károsodását jelzi. Valahányszor ismét túlterheljük hallásunk, megnő a tartás károsodás esélye.
Hogyan előzhetjük meg a halláskárosodást?
Ne állj túl közel a hangszórókhoz. Közvetlen közelben a zaj 110 dB fölé is emelkedhet, melynél másodpercek alatt maradandó károsodás alakul ki. Ezenkívül mindig használj minőségi hallásvédőt. Ha azt szeretnéd, hogy a zene és a beszélgetések is jól hallhatók maradjanak, szűrős füldugót válassz. És végül, de nem utolsó sorban: tarts szünetet óránként, adj időt a hallásodnak egy kis pihenésre. Például menj el egy italért, tegyél egy gyors látogatást a mosdóba, vagy csak sétálj kicsit a fesztivál területén olyan helyeken, ahol kevésbé hangos a zene.
Hogy működik a hangok csillapítása füldugón keresztül?
Az átlagos zajerősség egy koncerten vagy fesztiválon 100 dB körül mozog. Az Alpine PartyPlug 19 dB-t csillapítanak, ami biztonságos szintre csökkenti a hangerőt. Füldugóval egy átlagos fesztiválon vagy koncerten így 8 órát gond nélkül eltölthetünk.
A zene továbbra is élvezhető füldugóval?
Nem problémás füldugót használni szórakozásnál? Nem, az Alpine PartyPluggal. Az akusztikus szűrőknek köszönhetően a zaj hangereje biztonságos szintre csökken, miközben a zenei élmény megmarad. A beszélgetések szintén hallhatóak. Ha szeretnél egyet előrelépni és tökéletes zeneminsőget kapni, válaszd az Alpine PartyPlug Pro Natural füldugót lineáris szűrőkkel. Ezek a szűrők nagyjából ugyanannyi decibelt csillapítanak minden frekvencián, hogy tökéletes zenei élményben legyen részünk.
Használhatom hosszabb ideig a füldugót?
Az Alpine füldugók puha, kényelmes, hőre lágyuló anyagból készülnek, mely szilikonmentes és a testhő hatására formálódik a hallójárathoz. A füldugót egész nap vagy éjszaka használhatod anélkül, hogy irritálná a füled. Alig láthatóak és sokáig használhatók.
Ha évente csak egyszer megyek fesztiválra, akkor is kell füldugó?
Igen, feltétlenül! Még egyszeri hangos zenehallgatás után maradandóan károsíthatjuk hallásunkat. Ne feledd, hogy bármelyik fesztiválon vagy koncerten fennáll annak veszélye, hogy 5 perc elteltével halláskárosodást szenvedj.
Mi a helyzet a fesztiválokon a gyerekekkel?
A csecsemők és kisgyermekek fülei még sérülékenyebbek, mint a felnőtteké, és az első években fejlődésben vannak. Német kutatások szerint minden nyolcadik gyermek maradandó halláskárosodástól szenved. A fül orr gégészeti szakorvosokat aggasztja a hallássérült gyermekek száma. Éppen ezért nagyon fontos a gyermekek hallásának védelme. A füleikre egy életen át szükségük lesz.
Ezek a tények
- Egy fesztiválon vagy koncerten 5 percen belül károsodhat a hallás.
- Amikor észrevesszük a halláskárosodást, már késő. A halláskárosodás és a fülzúgás visszafordíthatatlan.
- Rohamosan növekszik a fülzúgástól szenvedő emberek számra. Nyugat-Európában és az USA-ban 13 millió embert érint.
- Világszerte több mint 1,1 millió fiatalt fenyeget a halláskárosodás veszélye.
- Az a feltételezés, hogy a füldugók elveszik a zenei élményt, már múlté. Manapság elérhetőek újrahasználható, minőségi szűrős füldugók, melyek megőrzik a zene minőségét, miközben védik a hallást.
Csak egy pár füled van!
Sajnos csak akkor vesszük észre a halláskárosodást, amikor már túl késő. A hallásvédő használatával nem csak a halláskárosodást akadályozzuk meg, hanem a koncertek és fesztiválok utáni bosszantó fülzúgást. Élvezd a zenét még sok évig, és használj füldugót!