Tudástár
Mi okozza évek óta a nyaralók számára a legnagyobb bosszúságot? Hangzavar! Az Alpine Hearing Protection és az üdülésértékelő Zoover oldal által végzett kutatások azt mutatják, hogy 2018-ban a turisták fő bosszúságát a zajos útitársak jelentették. Ti hogy kezelitek ezt a nyaraláskor? Vannak-e megoldások? Megmutatjuk!
Nem számít, hogy első alkalom, amikor búvárfelszereléssel merülsz alá egy medencében egy nyaralás alkalmával, teljes búvárnyaraláson veszel részt vagy egyszerűen csak sok időt töltesz a tengerben, a búvárkodás csodálatos élmény. Persze a helyszín és a lehetőségek szempontjából vannak tapasztalatbeli különbségek.
A legtöbb motoros a legnagyobb körültekintéssel állítja össze motoros felszerelését. Gyakran szerepel a listán például jó kesztyű, csizma, nadrág és motoros kabát. A jól illeszkedő sisak elengedhetetlen. Viszont a hallásévőd vásárlása nem mindig merül fel. Pedig szűrős füldugóval még inkább élvezheted a motorozást. Itt most elmondjuk, milyen előnyei vannak a motoros füldugóval való vezetésnek, és hogy milyen hallásvédő a legmegfelelőbb neked.
Aki valaha ellátogatott már Forma 1 vagy a MotoGP versenyekre, az tudja, mennyire fülsiketítőek tudnak lenni. Az autó- vagy motorversenyek rajongói valószínűleg fantasztikusnak találják ezeket a hangokat. Libabőrösek leszünk tőle. Azonban a zaj a pályán gyakran olyan hangos, hogy a fülek fájdalmát okozza. Elég egyszer a lelátón lennünk, hogy maradandó halláskárosodás alakuljon ki. A hallás romlása mellett előfordulhat fülcsengés (tinnitusz), túlérzékenység és fájdalom még halk hangoknál is (hiperakuzis). És ki akarná ezt?
Természetesen a biztonsághoz szükséges egy jó motoros bukósisak. Azonban fülünket is védenünk kell motorozás közben. A motoros bukósisakban a szélzaj elérheti a 115 dB hangerőt is, és ne felejtsük el, hogy 85 dB felett halláskárosodást okozhat a zaj. Hamarabb fáradtnak érzed magad, és nem fogsz tudni megfelelően koncentrálni, amikor túl erős a zaj. Tehát a szélzaj elég komoly probléma a motorosok számára.
Miért nem halkabb a fesztiválokon és a szórakozóhelyeken a zene? Akkor nem kellene füldugó. Sajnos a hangerőszabályzó letekerésénél több van a háttérben.
Bárkit tekinthetünk zenésznek, aki zenél. Akár hivatásos fellépő, akár diák, aki hobbiból játszik zongorán. Mind különböző típusú zenészek. Zenész a gitáros, a zongorista, de ugyanúgy zenész a DJ és az énekes is. Amikor ők összeállnak, bandáról vagy zenekarról beszélhetünk. Minden zenész számára előnyt jelent egy füldugó, mely megvédi a hallását vagy javítja a teljesítményét.
Fesztiválokhoz, koncertekhez és bulizáshoz szűrős füldugót kell keresned. Hallásvédelmet biztosítanak, miközben lehetővé teszik a zene élvezetét. Az Alpine univerzális hallásvédőként a PartyPlug és PartyPlug Pro Natural füldugókat kínálja. Mi a különbség és melyik a legjobb választás neked? A szűrőkben van a legnagyobb eltérés. A PartyPlug Pro Natural lineáris csillapítású szűrőket tartalmaz. Elmagyarázzuk, mit jelent ez pontosan.
Bármely átlagos fesztiválon 5 perc alatt maradandó halláskárosodást szenvedhetünk. Előfordult már, hogy egy koncert után zúgott vagy csengett a füled? Ez már a halláskárosodás jele. Amikor ezt észreveszed, késő, a kár visszafordíthatatlan. Tehát ha törődsz a hallásoddal és a zenehallgatással, viselj füldugót.
A zaj okozta halláskárosodás továbbra is gyakori probléma az építőiparban. Minden ötödik építőipari dolgozó szenved halláskárosodástól és zaj okozta károsodást észleltek 13%-uknál. Otthoni munkavégzés közben is fennáll a halláskárosodás kockázata, ha nem teszünk ellene intézkedéseket. A barkácsolás magasabb hangerőt képes generálni, mint gondolnánk. Lent találsz egy táblázatot 10 eszközzel, melyeket az otthonunkban és kertünkben használunk.
Hallásvédő fültokkal kevésbé zavarják a gyerkeket a zajok, így jobban tudnak koncentrálni. Kutatások szerint ez javítja a tanulmányi teljesítményt. Külföldön egyes iskolákban fültokot adnak a diákoknak, az eredmények fantasztikusak. Sok szülő vásárol is ilyen eszközöket a gyermekeinek. Úgy tűnik, egyre népszerűbbek a fültokok. De miért?
A csecsemők és kisgyermekek füle sérülékeny. A születést követő első hónapokban megy át jelentős fejlődésen. A szülők viszont gyakran túl hangos zajoknak teszik ki a gyermeket anélkül, hogy ennek tudatában lennének. Ez fiatalon maradandó halláskárosodást okozhat. Német kutatások szerint minden nyolcadik gyereknek van maradandó halláskárosodása. A fül-orr-gégészek szerint aggodalomra ad okoz, hogy a várótermekben egyre több a hallássérült kisgyermek.
A túlzott hangérzékenység nagyon gyakori az autizmusnál. A zajokra való érzékenységnél nagy segítséget jelent egy hallásvédő. Például munkahelyen, de még egy városi sétánál is. A zaj csillapításával kevesebb inger éri az embert. Az Alpine-t rengetegszer keresik meg autizmussal kapcsolatban. Így ismerték meg a 23 éves Alexet. Alex autizmusa miatt túlságosan érzékeny a hangokra. Megkérdezték tapasztalatairól a hallásvédők kapcsán. "A füldugók sok helyzetben jelentenek megoldást" - mondta Alex.
Impulzusvásárlás vagy alaposan megfontolt döntés. Egyes termékeknél szívesebben tájékozódsz, mielőtt megvennéd, másoknál pedig a szerencsére bízod, vajon jót választasz-e? Ez függ a helyzettől és a terméktől. Számtalan tanulmány létezik, mely feltérképezte a vásárlási folyamattal kapcsolatos fogyasztói magatartást. A füldugók esetén mindegyik helyzet megjelenik. A füldugó vásárlása után felmerülhet a kérdés, vajon meddig bírja és milyen gyakran használható?
Mindenkinek szüksége van időnként egy kis nyugalomra. Például amikor a munkára próbál koncentrálni, miközben a kollégák már egyértelműen hétvégi hangulatban vannak. Vagy amikor aludni szeretnél, de a szomszéd gyerekek kiabálva játszanak az udvaron. Ilyenkor azt kívánod, bárcsak lenne egy minden hangot kizáró füldugó, ami kizárja az összes kellemetlen hangot. Létezik ilyen füldugó?
Horkolás. Folyamatos bosszúság, mely nap mint nap emberek millióinak nehezíti meg az alvást. És mivel nagyon sokan szenvednek krónikus alváshiánytól, évente számtalan tanulmány jelenik meg és csodaszer kerül forgalmazásba. Mindezek azért, hogy véget vethessünk ennek a bosszantó tényezőnek. Végül is senki sem vitatja, hogy a horkolás nem egészséges. Összegyűjtöttük a legjobb tippeket és trükköket a horkolás elleni küzdelemhez. Külösen horkolók számára, de az ő partnerüknek is tartogatunk egy bónusz tippet.
Ha egy koncert, fesztivál után sípoló, zümmögő, csengő vagy sziszegő hangot hallunk a fülünkben, átmeneti halláskárosodásról beszélünk. Az agyadnak túl sok hangot kell feldolgoznia, és így hangot állít elő. Legalábbis ez az érzésünk, mert csak mi halljuk ezt a hangot.
A decibel (röviden dB) a hang intenzitására használt mértékegység. A decibel skála kissé furcsa, mert az emberi fül hihetetlenül érzékeny. A fül a hangerő hatalmas skáláján képes hangokat érzékelni a bőrön súrlódó ujjbegytől a hangos sugárhajtóműig. Teljesítményét tekintve a sugárhajtómű 1,000,000,000,000-szer erősebb, mint a leghalkabb hallható hang. Ez felfoghatatlanul nagy különbség.
Hang akkor keletkezik, amikor valami rezeg és energiahullámokat (rezgést) küld a füleinkbe. A rezgések a levegőn vagy más közegen (szilárd, folyékony vagy gáz) keresztül jutnak a fülbe. Minél erősebb a rezgés, annál hangosabb a hang. Minél távolabb kerülünk a hangforrástól, annál halkabb.
A hallásvédők a kis sárga hab füldugóktól a fülre öntött egyedi eszközökig terjednek. Minden típusnak sajátos tulajdonságai vannak.