Mit kell tudni a fülzsírról?
Az összes anyagból, melyeket a testünk választ ki, a fülzsír az egyik legrejtélyesebb. Mi lehet az oka a viaszos anyag előállításának? Az egészségügyi szakemberek még nem teljesen értik minden tulajdonságát, de abban biztosak, hogy védekezésre szolgál. Ahhoz, hogy jobban megértsük, összegyűjtöttünk néhány érdekes tényt a fülzsírról – és hogy miért nem kell azonnal eltávolítani.
Fülzsír: undi, de egészséges
A fülviasz, orvosi kifejezéssel a cerumen, a külső fülben előforduló természetes anyag. Összetevői között van olaj és verejték, mely szennyeződésekkel és elhalt hámsejtekkel keveredik. Nehéz elhinni, hogy az a dolog, ami a fül egészségére nézve fontos, ragacsos és bizarr, de pont emiatt a normál mennyiségű fülviasz hasznos. Vedd figyelembe a következőket:
A fülzsír egy természetes akadály, mely megelőzi, hogy a szennyeződések és a baktériumok a fül legbelső részébe jussanak. Mivel ragacsos, mikroszkopikus törmelékeket gyűjt, melyek a hallójáratba jutnak, hasonlóan mint a légypapír csapdánál. Enélkül a védelmi akadály nélkül a belső fül veszélybe kerülne.
Hidratálóként és védőbevonatként működik a fülcsatorna számára. Fülviasz nélkül a külső fül viszkető és pelyhes lenne, ami megnövelné az irritáció és fertőzések kialakulásának kockázatát.
Rovarriasztóként működik. A fülzsír szaga távol tartja a rovarokat, míg a ragacsos réteg csapdába ejti az esetleg bejutó élőlényeket.
A fülzsírod sokat elmond rólad
Habár a legtöbb ember füle termel fülzsírt, itt véget is ér a köztük lévő hasonlóság. Az összetétele személyenként változik, függ az etnikai hovatartozástól, a környezettől, a kortól és az étrendtől is.
Két fő típusa van a fülviasznak – nedves és száraz:
- A nedves cerumen gyakrabban fordul elő kaukázusiaknál és afrikaiaknál.
- A száraz cerumen gyakoribb az őslakos amerikaiaknál, a csendes-óceáni szigetekiek és az ázsiaiak körében.
Még a fülviasz színe is sokat mondhat el rólunk.
- A sötétbarna vagy fekete színű fülzsír általában idősebbeknél fordul elő, a szín a felfogott szennyeződésekből és baktériumokból származik. A felnőtteknél általában sötétebb és keményebb a fülzsír.
- A sötétbarna, vöröses színű fülviasz vérzést jelezhet.
- A világosbarna, narancssárga vagy sárga fülzsír egészséges és normális. A gyermekek hajlamosabbak lágyabb, világosabb színű fülviasz termelésére.
- A fehér, pelyhes fülviasz azt jelzi, hogy nincs testszagot előállító vegyi anyag. A sötét színű, ragacsos fülzsír jelezheti, hogy valószínűleg dezodort kell használnunk.
Túl sok fülzsír?
Általában a test pont a megfelelő mennyiségű fülviaszt termeli. Mindaddig, amíg egészségesen táplálkozunk, megfelelő a higiéniánk és mozgatjuk az állkapcsunk (gondoljunk a rágásra és a beszédre), a fülünk bármiféle beavatkozás nélkül, természetes módon kiüríti a felesleges fülzsírt, szennyeződést és törmeléket. Valójában, ha rendszeresen eltávolítjuk a fülviaszt, az egy jelzés a testnek, melyre reagálva többet termel, ez zavarhatja a hallást és növeli a fülfertőzések és egyéb szövődmények kialakulásának kockázatát.
A stressz és a félelem szintén felgyorsíthatja a fülviasz előállítását. Ennek oka, hogy ugyanazok az apokrin mirigyek a cerumen termelői, melyek izzadást is generálnak. Egyesek hajlamosak a túlzott fülzsírra, például azok:
- akiknek sok szőrzet van a fülcsatornájukban.
- akik krónikus fülfertőzésektől szenvednek.
- akiknek rendellenes a hallójáratuk formája vagy csontritkulástól szenvednek.
- akik idősebbek vagy bőrbetegségük van.
Hogy tisztítsd a füled biztonságosan?
Annak ellenére, hogy a fülzsírnak megvannak az előnyei, túlzott mennyiségben halláscsökkenést okozhat. Ha dugulást tapasztalsz és úgy érzed, a fülviasz okozza:
- Ne tisztítsd a füled fültisztító pálcával, ne próbáld eltávolítani a fülzsírt hajtűvel vagy bármely más hasonló eszközzel. Ezek mélyebbre tolhatják a viaszt a hallójáratban, ahol nem természetes módon felhalmozódhat vagy könnyen átszúrhatod a dobhártyádat is.
- Ne próbálkozz fülgyertyával. Amellett, hogy a hatásai nem bizonyítottak, okozhat égési sérülést, fülzsír akadályt, lyukat a dobhártyán és más súlyos károkat.
Hogy tisztítsd a füled?
Ugyan a füled öntisztító, de néhány dolgot megtehetsz, hogy tisztán tartsd és törmelékektől mentes legyen:
- Mosd a füled meleg vizes, szappanos kendővel. A napi zuhanyzás közben engedd a füledbe folyni a vizet, mely fellazítja a felesleges fülzsírt.
- Ha a füleid egészségesek és nincs fülcső vagy dobhártya perforáció, megpróbálhatod magad eltávolítani a felesleges fülzsírt egy arra alkalmas tisztítókészlettel. Ehhez kérj tanácsot a gyógyszertárban.
- Ha hallókészüléket használsz, ügyelj annak megfelelő tisztítására.
- 60 éves kor felett érdemes rendszeresen szakemberrel ellenőriztetni a hallást. A tanácsadás mellett felismerik a fülzsír esetleges felhalmozódását, melyet biztonságosan eltávolítanak.
- Azonnal keress fel egy orvost, ha az otthoni kezelés nem segít vagy hirtelen halláscsökkenést, fájdalmat vagy vérzést tapasztalsz.
Forrás: healthyhearing.com