Hangszigetelő füldugók a tökéletes csendért
Időről időre mindenkinek szüksége van egy kis békére és nyugalomra. Például, amikor próbálunk koncentrálni a munkahelyen. Miközben a kollégák már egyértelműen megkezdték a hétvégéjüket. Vagy amikor szeretnénk már elaludni, de a szomszéd gyerekei a kert egyik végéből a másikba kiabálnak. Ilyenkor azt kívánjuk, bárcsak léteznének hangszigetelő füldugók. Olyan, ami kívül tart minden kellemetlen zajt. Van ilyen füldugó?
Léteznek hangszigetelő füldugók?
Találkoztál már olyan füldugóval, mely teljesen blokkolt mindenféle zajt? Valószínűleg nem. Amennyire tudjuk, nincsenek olyan füldugók, melyek teljesen kizárják a zajokat. Erre létezik egy jó magyarázat. Próbáld meg teljesen befogni a füleid a kezeddel. Hallasz még valamit? A hangosabb zajok valószínűleg jelentősen halkulnak. De még mindig hallod őket. Miért van ez?
A hang rezgései a levegőn keresztül elérik a dobhártyát. Ezt nevezzük légvezetésnek. A koponyacsont szintén közvetít rezgéseket a dobhártyának. Ezt nevezzük csontvezetésnek. A dobhártya továbbítja a rezgést a közép- és belsőfül felé. A jelek pedig végül elérik az agyunkat. Az agy a jeleket hanggá alakítja. Tehát összefoglalva: olyan füldugók, melyek minden hangot kizárnak, nem léteznek.
Mit tehetsz, ha nyugalmat szeretnél?
Tehát nem léteznek olyan füldugók, melyek minden zajt kizárnának. De vannak füldugók, melyek csillapítják a zajokat. Néhány füldugó bizonyos zajokat jobban csillapít mint másokat. Mire kell figyelni? Először is a nagyobb csillapítás nem feltétlenül jobb. Egy nyílt irodában például azt szeretnénk, ha a háttérzajok csillapodnának, hogy ne tereljék el a figyelmünket. Emellett viszont szeretnénk hallani, ha a kollégáink hozzánk szólnak.
A szűrős füldugók erre megoldást nyújtanak. A szűrők biztosítják, hogy a háttérzaj csökkenjen. Emellett még mindig hallhatóak maradnak a kollégák. Ha minden éjszakát olyan partner mellett töltünk, aki láncfűrészhez hasonló hangokat ad ki, valószínűleg erősebb csillapítást keresünk. A szűrő nélküli füldugók a maximális csillapítást kínálják, amely elérhető. Így könnyebb lesz aludni és nem ébredünk fel az éjszaka közepén.
A maximális csillapítású füldugók hátrányai
A szűrő nélküli füldugók könnyen elszigeteltségérzést okozhatnak. Az ilyen füldugók teljesen lezárják a hallójáratot. Egyesek úgy írják le használatukat, mintha hallanák a saját vérkeringésüket. Néhány embert ez jobban zavar mint másokat.
A belsőfül szabályozza az egyensúlyérzéket. Az egyensúly-érzékelés fontos információkat ad az agynak, hogy az egyensúlyt meg tudjuk tartani. Akár mozgunk, akár állunk. Ha a legerősebb csillapítású füldugót használjuk, az ront az egyensúly-érzékelés megfelelő működésén. Ez szédülést okozhat. A maximális csillapítású füldugókat emiatt inkább csak alváshoz érdemes használni.
Következtetés
Nincs olyan, hogy hangszigetelő füldugó. Mivel a koponyacsont is továbbít rezgéseket a dobhártyának, a hangosabb hangokat továbbra is halljuk. Ha olyan füldugót keresünk, mely csillapítják a zajokat, különböző lehetőségeink vannak. Szivacsos füldugók és szűrős füldugók.
Szivacsos füldugók: Ezek teljesen lezárják a hallójáratot és csillapítják a hangerőt. Egyszer használhatóak és nem illeszkednek tökéletesen. Ennek eredményeként rövid ideig maradnak a helyükön. Ez pedig hatással van a csillapítás mértékére.
Szűrős füldugók: Az univerzális füldugók enyhítik a zajokat úgy, hogy közben nem érezzük magunkat elszigetelve. Erősebb csillapításért válasszuk a SleepSoft vagy a WorkSafe füldugót. Az ébresztő hangját továbbra is hallani fogjuk. Enyhébb csillapításra vágyunk? Ha igen, válasszuk a PartyPlug füldugót. A zajok kevésbé lesznek hangosak és biztonságos szintre csökken a hangerejük. A beszéd pedig még mindig érthető.