A bukósisak nem nyújt megfelelő védelmet a halláskárosodás ellen
A befolyásos holland motoros magazin, a Promoter nemrég jelentetett meg egy széleskörű motoros bukósisak tesztet. A különböző márkájú sisakokat ejtési tesztnek és zajszintmérésnek is alávetették. De milyen is a zajszigetelés a motoros sisakoknál? Füldugó nélkül is motorozhatunk egy jó bukósisakkal?
Halláskárosodás perceken belül, még sisakkal is
A zajszintmérésnél tíz különböző márkájú és árkategóriájú sisakot teszteltek. A sisakokat 50 km/h, 100 km/h és 150 km/h sebességnél mérték. A vizsgálatban legjobban teljesítő sisaknál 85 dB-t tapasztaltak 50 km/h sebességnél. Ez ugyanannyi, mint amit egy forgalmas játszótéren lehet mérni. Ugyanennél a sisaknál 100 km/h-nál 100 dB volt a hangerősség. Ez hangosabb mint egy ütvefúró (95 dB). A zajcsillapításban legrosszabb teljesítményt nyújtó sisak 50 km/h-nál 92 dB-t engedett át (hasonló a vonat hangjához), 100 km/h-nál pedig 106 dB-t (hangosabb egy láncfűrésznél vagy egy szórakozóhelynél).
Az alábbi táblázatban látható, milyen sebességgel motorozhatunk halláskárosodás veszélye nélkül. A hallás már 80 dB-től sérülhet. Napi 8 órát tölthetünk el 80 dB hangerősségen biztonságban. Minden 3 dB emelkedés felezi ezt az időt. Tehát 83 dB-en már csak 4 órát tölthetünk el halláskárosodás veszélye nélkül. 86 dB-en már csak 2 órán át maradhatunk anélkül, hogy fennállna a maradandó halláskárosodás lehetősége.
A Promoter által végzett zajszintmérés eredményeit a pontos megértés érdekében átlagoltuk a tíz különböző sisakra. 50 km/h sebességnél a tíz sisaknál átlagosan 88 dB-t mértek. Ez azt jelenti, hogy körülbelül másfél órán át közlekedhetünk biztonságosan. Utána nagy a halláskárosodás kialakulásának kockázata. 100 km/h-ra gyorsulva átlagosan 103 dB hangerősséget tapasztaltak a sisakoknál. A halláskárosodás akár 5 perc után is kialakulhat. Ha pedig az autópályán mennénk 150 km/h sebességgel, nagy bajban lennénk: a sisakok átlagosan 110 dB-t engedtek át. Kimatekozhatjuk, hogy ez hány percet is jelent...
Szélzaj okozta károsodás
Láthatjuk, hogy márkától és árkategóriától függetlenül a bukósisakok nem nyújtanak elegendő védelmet. Még alacsonyabb sebességnél is fennáll a hallássérülés lehetősége, mely tartós és sajnos nem gyógyítható. Szerencsére nem kell csak a sisakunkra támaszkodnunk a halláskárosodás megakadályozásában. Egyre több és több motoros használ hallásvédőt. A motoros füldugóknak már különböző változataik kaphatóak, és a halláskárosodás mellett számos előnyt rejtenek magukban. A túramotorosok számára ajánlott az Alpine MotoSafe Tour füldugó, mely átlagos csillapítással rendelkezik. A sebesség megszállottjainak az Alpine MotoSafe Race nyújt erősebb védelmet. Néha erősebb, máskor gyengébb csillapítást szeretnénk? Akkor válasszuk az Alpine MotoSafe Pro szettet. Ebben két különböző, közepes és erős csillapítású szűrőszett is található.
Biztonságosabb és nyugodtabb utak füldugóval
Amellett, hogy a motoros füldugó megelőzi a halláskárosodást, a hallásvédelem más előnyökkel is jár. Először is, sokkal jobban tudunk a körülöttünk lévő forgalomra koncentrálni, mert nem zavar a hangos szélzaj. Jobban kell koncentrálnunk az útra, amikor a szél által gerjesztett hangokat szűrés nélkül halljuk. A hallásvédővel nem csak biztonságosabb a motorozás, hanem sokkal pihentetőbb is. Még több információ olvasható a témáról korábbi cikkünkben: 'Hallásvédelem: amire minden motorosnak szüksége van'.